DR. DAUBNER BÉLA ÍRÁSA
Először is azt szeretném elmondani nem tartom magam mesternek. A mester arról beszél és csak azt tanítja amit maga már meghaladott megélt és megvalósított életében.Amiről én beszélni fogok azt csak részben tudtam megvalósítani.
Abban valamennyien megegyeznek az emberek hogy a boldogságra vágyakoznak. De vajon vágyakoznak e az örömre ? Hiszen boldog életnek nevezik az örömöt.
Lehet azt mondani , hogy a boldogság öröm , de nem minden öröm boldogság.
Legtöbb vágyunk olyasmire irányul ami nem okoz boldogságot, hanem romlást és nyomorúságot eredményez. A vágyaink megkötnek bennünket és így erőtlenek vagyunk egy boldog életre. Erőre van szükségünk, bátorságra , és nagyon érdemes valami tradicionális úton elindulni , hogy találkozzunk a boldogsággal és a harmóniával.
Nagyon fontos tapasztalat , hogy a tudás bizonyos fokig tudatállapot kérdése. Ezt a tapasztalatot ma már a pszichoterápiákban is használjuk. De ezek az egora irányulnak és a boldogság eléréséhez csak alapot adnak.
Ha az életünk megtört , hiányos mire jut ? Ez lesz a boldogtalanság és ezt hívhatjuk úgy is hogy szenvedés. De ez a szenvedés segít bennünket abban, hogy elinduljunk az ideális lét felé és átéljük a boldogságot.
Lehetne azt mondani , hogy a boldogság eléréséhez nem kell mást tenni mint a szenvedést az életből módszeresen kiirtani. Ez a fogyasztói társadalom egyik legnagyobb trükkje, hogy ezt el akarja hitetni. vagyis az élet tevékenységének a középpontjába az öröm keresését állítja.
A pszichoanalízis viszont azt állítja , hogy a lelki szenvedés oka a tudatos és tudattalan élet között hasadás.
Szenvedés és boldogság tehát egymástól elválaszthatatlanok.. Az élet előfeltétele éppen a szenvedés mély átélése és tudatossága. Azt szoktam mondani a pácienseimnek, hogy már nagyon jó állapotban vannak, ha a szenvedésükben felfedezik a fejlődés lehetőségét.
A fejlődés azt jelenti , hogy megalapozódik a a boldogság fele vezető út.
"Jung pszichoterápiájának a lényege egy mélységében differenciált önismeret elérése az ún individuációs processzus. Jung mint pszichiáter a lelki betegségeket igyekszik gyógyítani , mint pszichológus felhívja a figyelmét minden panasz és tünetmentes embernek is az individuáció fontosságára . Mert többségében az egészséges lelkű, önmagával bánni tudó, saját határait és lehetőségeit ismerő emberek konfliktusmentesebben tudnak együtt élni, esetleg még meg is valósítani az ókor óta többek által vágyott humán értékeket, egy új, szebb békésebb világot. "/Dr. Koronkai Bertalan. /
Jung irányzata az ún méylélektani iskolák közés sorolható.
Analitikus pszichológia mert elfogadja a személyiség pszichodinamikus modelljét, a tudattalan heurisztikus létezését, és technikája is analitikus : asszociáció, amplifikáció, álomértelmezés. Komplex pszichológia mert az embert teljes komplexusában igyekszik megérteni. és teljesen hiányoznak belőle a dogmatikus elemek.
Mit értünk komplexus alatt ? Érzelmileg telített, hangsúlyos , nagy energiatöltettel bíró képzetcsoport a tudattalanban, amely megoldhatatlan külső-belső konfliktus eredménye. A komplexus mint lelki góc megzavarja a normál energiaáramlást, szívó hatást gyakorol más kellemetlen élményekre és ezek energiatöltésével növeli saját energiáját.
Az én viszonya a komplexusokhoz 4 féle lehet
teljes tudatlanság
identifikáció
projekció
konfrontáció
A komplexus pozitív szerepe hogy a maga tüneteivel, szimptómáival szinte kényszeríti a tudatot az átrendeződésre, az új állásfoglalásra, attitűdváltásra.
A tudat gyakran felismeri a komplexust , de minden hiába ha nincsen emocionális feldolgozás. , igy az nem is oldódik meg.
A komplexus igazi megoldása a konfrontáció emocionális feldolgozással.
A kollektív tudattalan ---szemben a személyes tudattalannal amelyben emlékek , küszöb alatti érzékelések elfojtott tudatból kizárt tartalmak találhatók---nem egyéni tapasztalatokat tartalmaz. Ősi emberi tapasztalatok, a tipikus benyomások az életről, természetről ,világról, és az ezek ismétlődéséből keletkezett mitikus kollektív képek, ősképek archetípusok.
Ahogy a tudat fő feladata a jelenhez való alkalmazkodás , úgy a kollektív tudattalan feladata az , hogy az örökké megismétlődő, lelki fiziológiai, feltételekre, körülményekre reagáljon.Itt alakultak ki a leghatékonyabb , legnagyobb jelentőségű ősképek mint az anya apa, Magna Mater, Öreg Bölcs , boszorkány sárkány , hős stb.
Kiemelten kezeli Jung az anima -animus ősképet ami a nőkben a férfiakról, férfiakban nőkről lecsapódott őstapasztalatot, veleszületett reakciókészséget tartalmazza. Nevezhetjük a női lélek férfias, és a férfi lélek nőies részének is, ellenpólusának is.
A perszóna , a szerepszemélyiségünka külső világhoz való tudatos beállitottságot a külvilághoz való viszonyt mutatja. A túlságos azonosulás a akülvilággal egy -egy társadalmi szereppel, konformizmushoz vezet , merev perszónához, olyan álarchoz amely végül már le se vehető.
Az árnyék az alterego, a a másik a sötét az ördögi én. Legismertebb figurája Jekyll és Hyde Az árnék én mindazokat a lelki funkciókat sűríti magába amely a a tudatos én számára nem elfogadható.
A jungi személyiségmodell karcsú piramis a csúcshoz közel van a tudat benne a perszónával az énnel, alatta a személyes tudattalan benne a komplexusokkal és az árnyék énnel. Alatta a kollektív tudattalan az ősképekkel.
Ebben a rendszerben működik a psziché dinamikája melynek hajtóereje a libidó. Ez pszchés energiát jelent, az agresszió, a szerzési kedv, a szellmei erőfeszítés. a kíváncsiság. A libidó szó szerinti jelentése öröm a jövőbeli jóért, hajtóerő a kibontakozásra .
A különféle lelki zavarok hátterében három alaovető okot találunk
1. Az identitás hiáyna vagy elevsztése
2.Az élet éretlmének hiánya vagy elvesztése
3. A Transzcendencia hiány vagy elvesztése
A terápiásgyakorlatban az identités problémák vannak előtérben. Az identitás ellenpólusa az önmagától elidegenedettségnek. A beteg élete magatartása ninsc szinkronban kény igazi sajátosságaival. . Az meberi élet komlexitása sok klnyszerítő folymatot kíván sok irányba. szülők , scaláéd barátok stb. Ezt sokan csak az élet közepe táján veszik észre, ekkor fogalmazódik mega z önmagával való azonossáh igénye.
Az identitást azonban nehéz vállalni. Mások pedig nem is sejtik kik is ők valójában.
A terápia fokozatos elég lassú változás. Megismerési átértékelési folyamat , szemléletváltás, emocionális megalapozottsággal. A terápia teremtő. személyiséget alkotó folyamat.
Egy reális ember akinek az énje köré rendeződik az élet , a szenvedéssel szemben önmagát lezárja, a nagy szenvedést kicsi rossz közérzetre , a tiszta boldogságot kicsi jólétre próbálja felváltani. A neurózis nem más mint az elviselhetetlennek érzett fájdalom eltusolása, elviselhető lelki szenvedéssel. A neurózis tanít bennünket. Arra tanít , hogy dolgunk van a szenvedésünkkel. A szenvedés segitséget ad hogy fejlődjünk.
Van h ezt az utat elzárjuk. és ez egy mindennapi probléma , ahogy egy állapotot fixálunk biokémiailag, /gyógyszer / vagy ingerületelvezetés szintjén , akkor megakadályozzuk a változást ami az élet sója, és akkor elzárjuk magunkat a fejlődés lehetőségétől.
Szeretettel köszöntök mindenkit ! Ezen a blogon velős mondásokat , idézeteket, megszívlelendő tanácsokat szeretnék megosztani veletek. Valamint azoknak a könyveknek a kivonatait, lényegét , amelyek egyrészt közel állnak hozzám , másrészt fontos dolgokat világítanak meg életutunkon , személyiségfejlődésünk során. Nagyon sok ilyen könyvem van , kedvenc szerzőktől, ezeket fokozatosan töltöm fel. Örülnék ha megírnátok a véleményeteket !
2013. április 20., szombat
2013. április 14., vasárnap
POPPER PÉTER :AZ ISTENNEL SAKKOZÁS KOCKÁZATA
Ez a könyv egy magányos bölcselő gondolatairól szólnak ahogy
emlékezetemben megmaradtak.
A magányos bölcselőt Gondolnak nevezik.
A biztonságot keresed ?
Legyél te a biztonság, önmagad biztonsága
A békét keresed ?
Legyél te a béke ,
önmagad békéje.
A Fényt keresed ?
Legyél te a fény önmagad fénye.
A négy szelek dala
Nyugati szél : A távozót engedjétek eltávozni.
Keleti szél. : Az érkezőt hagyjátok megérkezni.
Déli szél :A létezőt engedjétek létezni.
Északi szél. A
nemlétezőt hagyjátok nemlétezni.
Miben higgyünk ?
Abban higgyetek amit életre akartok kelteni.
Istenben ha Istent akarjátok életre hívni.
Önmagatokban , ha önmagatokat akarjátok életre hívni.
Az Örök életben ha örökké akartok élni.
Amiben hisztek az számotokra van.Amiben nem hisztek, az
számotokra nincs.
Mi az üdvösség ,? Találkozás önmagaddal.
Mi a kárhozat ? Találkozás önmagaddal.
Krízisek
Ha belső fejlődésed elmarad a külső mögött.
Ha az életutad feléhez érkezve rádöbbensz , hogy
elfogyasztottad azt amit magaddal hoztál.
Ha a ripacs észreveszi , hogy mesterré fejlődött.
Ha elfelejtetted hogy kivel kötötték karmikus szövetséget.
Ha szeretnél ott lenni ahol nem vagy. Ha szeretnél az lenni
aki nem vagy.
Ha érdektelen emberhez kötötted a sorsodat. Nehezen tudod
elhagyni mert nincs olyan tulajdonsága mit igazán gyűlölhetnél.
Aki nem mutogatja magát ragyogni kezd. Aki nem dicsekszik
sikeres lesz. Aki nem követel tiszteletet elfogadják vezetőnek. Aki nem küzd
senkivel azzal senki sem képes megküzdeni.
Tanulni annyi mint felismerni amit régóta tudsz.
Cselekedni: bizonyságot tenni arról hogy tudod. Tanítani:: emlékeztetni másokat
, hogy tudják ők is ugyanolyan jól.
A kötelék ami az igazi családot összefűz, nem a vér, hanem az egymás élete iránt
tisztelet és az abban lelt öröm.
Ha sokat bizonygatod a korlátaidat , bizony köréd épülnek.
Minden félelem hívás. Ha nagyon sokáig és intenzíven félsz
valamitől , előbb utóbb odajön hozzád.
Minden ember és esemény úgy került bele az életedbe , hogy
magad hívtad Az pedig rajtad áll, hogy mit kezdesz velük.
Honnét tudhatod hogy van még dolgod a Földön ? Abból , hogy
élsz !
2013. április 7., vasárnap
Az őszinte kérdés
Schilling Péter írása alapján
Feltetted már magadnak azt az egyszerû és õszinte kérdést?
Ki vagyok én valójában?
Amikor elindultam azon az úton, aminek ebben a pillanatban teszed meg az elsõ lépéseit pontosan úgy éreztem magam, ahogyan Te ebben a pillanatban. Volt egy munkám, ami nagyon jól fizetett, de minden reggel gyomorgörccsel mentem dolgozni. Volt egy társam, akivel teljesen más elképzeléseink voltak az élet fontos dolgairól, ezért sokszor otthon is szorongtam. És ha ez még mind nem lett volna elég, akkor a családom is azt várta tölem, hogy még mindig az a tündéri és aranyos "kisgyerek" legyek, aki négy éves koromban voltam. Persze ebben a pillanatban még azt gondoltam, hogy ez az egész teljesen normális része az életnek, sõt azt gondoltam, hogy velem van valami baj, hogy képtelen vagyok megfelelni és elfogadni a saját "sorsomat".
Az a változás, ami ezután rövid idõn belül bekövetkezett az életemben bebizonyította számomra, hogy egyáltalán semmi baj nincs velem, éppen ellenkezõleg úgy vagyok jó, ahogy vagyok, de ezt a felismerésemet még nem tudtam, hogy miként fogom beadni a fõnökömnek, elmondani az akkori társamnak és a családomnak. Ami ezután következett az egy több éves rögös út volt, aminek során rájöttem valamire, ami örökre megváltoztatta az egész életem. Ennek a tapasztalatnak az eredményeképpen összeállt bennem egy rendszer, amit most neked is át fogok adni, mert egyáltalán nem szeretném ha neked is hosszú éveket kellene azzal töltened, hogy megtaláld ezt a megoldást.
Miért nem választod inkább a boldogságot?
A saját felismerésem rádöbbentett arra, hogy egyáltalán nem kell olyan életet élnem, ami tele van szorongással és feszültséggel. Ennek következtében sikerült megszabadulnom attól a munkától, amit utáltam. Ezt követõen magán éltemben is rendet kellett tennem és el kellett búcsúznom az akkori társamtól. Rövid idõn belül az életem szinte minden területén lesöpörtem az asztalt és teljesen nulláról kellett kezdenem mindent. 29 éves fejjel ott álltam egy 27 négyzetméteres albérlet közepén és a legfurcsább az volt az egészben, hogy amikor az elsõ könyvet feltettem a polcra a csomagomból, valahogy az a különösen hátborzongató érzés fogott el, hogy valami csodálatos dolog készülõdik az életemben.
Azzal a lépéssel, amit tettem gyakorlatilag utat nyitottam az életemben a saját energiám szabad áramlásának. Életemben talán elõször önmagam voltam és teljesen szabad, persze ekkor még rengeted megpróbáltatás várt rám, de egy valamit megértettem. Mindannyian Te is és én is rendelkezünk egy saját egyéni energiával, ami a születésünk pillanatától fogva velünk van. Ahhoz, hogy boldog, sikeres, elégedett és harmonikus életet élhess elõször azzal kell kezdened, hogy ezt az egyéni energiát megérted, elfogadod és megtanulod használni.
Ennek az energiának a megértését nagyon leegyszerûsítve hívhatod ÖNISMERETNEK is. Az önismeret az a folyamat, aminek során felismered azt az embert, aki a születésed pillanatától kezdve mindig is voltál. Az önismereti munkát több úton is végezheted.
Kér úton is eljuthatsz önmagadhoz, de vajon melyiken kellene elindulnod?
Az önismeret 1. útja: Ismerd meg magad mûködés közben!
Ez nem más, mint a tapasztalati önismeret, ami lényegében nem más, mint önmagad folyamatos figyelése, aminek során felismered, hogy az élet különbözõ területein, különbözõ emberek társaságában milyen gondolataid, érzéseid vannak és hogyan viselkedsz. Egyszerûen elkezded figyelni a saját reakcióidat.
Minden egyes helyzetben két fontos kérdést kell megfogalmaznod magadban?
Jól érzem magam ebben a helyzetben?
Jól érzem magam ennek/ezeknek az embernek a társaságában?
Minden olyan helyzetben, amikor NEMMEL válaszolsz a fenti kérdésekre tedd fel magadnak a következõ kérdést:
Miért nem érzem jól magam?
Ha õszintén válaszolsz erre a kérdésre, akkor rá fogsz jönni, hogy azért nem érzed jól magad, mert nem vagy önmagad, az energiád nem képes szabadon áramlani. Minden olyan helyzetben, amikor az energiád nem képes szabadon áramlani feszültnek érzed magad és szorongani kezdesz, hosszú távon pedig depressziós, fáradékony és energiahiányos leszel. Ezeket a tüneteket ideig-óráig tudod testmozgással és táplálkozással kezelni, azonban hosszú távon csak az ilyen helyzetekbõl való kilépés ad végleges megoldást.
A másik fontos kérdés, amit fel kell tenned magadnak:
Mi az, ami igazán örömet okoz számomra?
Amikor egy élethelyzetben vagy egy ember társaságában jól érzed magad az azt jelenti, hogy az energiád képes szabadon áramlani, ezt pedig a benned felfokozódó örömérzet mutatja meg számodra a leginkább. Ilyenkor minden egyszerûnek tûnik, a problémák helyett képes vagy lehetõségeket és pozitív jövõképet látni magad elõtt. A saját életedben akármilyen fájdalmas is arra kell törekedned, hogy a negatív helyzetekbõl kiszabadulj és pozitív örömet jelentõ helyzeteket és kapcsolatokat keress.
Az önismeret 2. útja: Fedezd fel a saját típusodat!
A spirituális iskolák önismereti rendszereit idegen szóval archetípus rendszereknek nevezzük. Az archetípus egy olyan élethelyzetet vagy személyiségtípust jelent, amiben meghatározott módon keresed az életedben a boldogságot és a beteljesülést.
Ilyen archetípus önismereti rendszer az asztrológia tizenkét csillagjegye is. A legtöbb ember tisztában van a saját csillagjegyével és azt is tudja, hogy ez mit jelent a saját életében. Az asztrológiai csillagjegyed egyszerûsített jelentése megmutatja számodra, hogy miként leszel harmonikus a saját életedben.
Egy másik közismert archetípus rendszer a számmisztika, ami az asztrológiához hasonlóan mûködik és utat mutat számodra a saját egyéni energiád megismeréséhez. Minden egyes szám egy meghatározott energetikai töltéssel rendelkezik. Amikor a születési dátumod számait kiolvasod, akkor lényegében a saját energetikai rezgésedet kapod meg, aminek felismerése már az elsõ pillanatban is képes összehangolni téged a saját energiáddal.
Feltetted már magadnak azt az egyszerû és õszinte kérdést?
Ki vagyok én valójában?
Amikor elindultam azon az úton, aminek ebben a pillanatban teszed meg az elsõ lépéseit pontosan úgy éreztem magam, ahogyan Te ebben a pillanatban. Volt egy munkám, ami nagyon jól fizetett, de minden reggel gyomorgörccsel mentem dolgozni. Volt egy társam, akivel teljesen más elképzeléseink voltak az élet fontos dolgairól, ezért sokszor otthon is szorongtam. És ha ez még mind nem lett volna elég, akkor a családom is azt várta tölem, hogy még mindig az a tündéri és aranyos "kisgyerek" legyek, aki négy éves koromban voltam. Persze ebben a pillanatban még azt gondoltam, hogy ez az egész teljesen normális része az életnek, sõt azt gondoltam, hogy velem van valami baj, hogy képtelen vagyok megfelelni és elfogadni a saját "sorsomat".
Az a változás, ami ezután rövid idõn belül bekövetkezett az életemben bebizonyította számomra, hogy egyáltalán semmi baj nincs velem, éppen ellenkezõleg úgy vagyok jó, ahogy vagyok, de ezt a felismerésemet még nem tudtam, hogy miként fogom beadni a fõnökömnek, elmondani az akkori társamnak és a családomnak. Ami ezután következett az egy több éves rögös út volt, aminek során rájöttem valamire, ami örökre megváltoztatta az egész életem. Ennek a tapasztalatnak az eredményeképpen összeállt bennem egy rendszer, amit most neked is át fogok adni, mert egyáltalán nem szeretném ha neked is hosszú éveket kellene azzal töltened, hogy megtaláld ezt a megoldást.
Miért nem választod inkább a boldogságot?
A saját felismerésem rádöbbentett arra, hogy egyáltalán nem kell olyan életet élnem, ami tele van szorongással és feszültséggel. Ennek következtében sikerült megszabadulnom attól a munkától, amit utáltam. Ezt követõen magán éltemben is rendet kellett tennem és el kellett búcsúznom az akkori társamtól. Rövid idõn belül az életem szinte minden területén lesöpörtem az asztalt és teljesen nulláról kellett kezdenem mindent. 29 éves fejjel ott álltam egy 27 négyzetméteres albérlet közepén és a legfurcsább az volt az egészben, hogy amikor az elsõ könyvet feltettem a polcra a csomagomból, valahogy az a különösen hátborzongató érzés fogott el, hogy valami csodálatos dolog készülõdik az életemben.
Azzal a lépéssel, amit tettem gyakorlatilag utat nyitottam az életemben a saját energiám szabad áramlásának. Életemben talán elõször önmagam voltam és teljesen szabad, persze ekkor még rengeted megpróbáltatás várt rám, de egy valamit megértettem. Mindannyian Te is és én is rendelkezünk egy saját egyéni energiával, ami a születésünk pillanatától fogva velünk van. Ahhoz, hogy boldog, sikeres, elégedett és harmonikus életet élhess elõször azzal kell kezdened, hogy ezt az egyéni energiát megérted, elfogadod és megtanulod használni.
Ennek az energiának a megértését nagyon leegyszerûsítve hívhatod ÖNISMERETNEK is. Az önismeret az a folyamat, aminek során felismered azt az embert, aki a születésed pillanatától kezdve mindig is voltál. Az önismereti munkát több úton is végezheted.
Kér úton is eljuthatsz önmagadhoz, de vajon melyiken kellene elindulnod?
Az önismeret 1. útja: Ismerd meg magad mûködés közben!
Ez nem más, mint a tapasztalati önismeret, ami lényegében nem más, mint önmagad folyamatos figyelése, aminek során felismered, hogy az élet különbözõ területein, különbözõ emberek társaságában milyen gondolataid, érzéseid vannak és hogyan viselkedsz. Egyszerûen elkezded figyelni a saját reakcióidat.
Minden egyes helyzetben két fontos kérdést kell megfogalmaznod magadban?
Jól érzem magam ebben a helyzetben?
Jól érzem magam ennek/ezeknek az embernek a társaságában?
Minden olyan helyzetben, amikor NEMMEL válaszolsz a fenti kérdésekre tedd fel magadnak a következõ kérdést:
Miért nem érzem jól magam?
Ha õszintén válaszolsz erre a kérdésre, akkor rá fogsz jönni, hogy azért nem érzed jól magad, mert nem vagy önmagad, az energiád nem képes szabadon áramlani. Minden olyan helyzetben, amikor az energiád nem képes szabadon áramlani feszültnek érzed magad és szorongani kezdesz, hosszú távon pedig depressziós, fáradékony és energiahiányos leszel. Ezeket a tüneteket ideig-óráig tudod testmozgással és táplálkozással kezelni, azonban hosszú távon csak az ilyen helyzetekbõl való kilépés ad végleges megoldást.
A másik fontos kérdés, amit fel kell tenned magadnak:
Mi az, ami igazán örömet okoz számomra?
Amikor egy élethelyzetben vagy egy ember társaságában jól érzed magad az azt jelenti, hogy az energiád képes szabadon áramlani, ezt pedig a benned felfokozódó örömérzet mutatja meg számodra a leginkább. Ilyenkor minden egyszerûnek tûnik, a problémák helyett képes vagy lehetõségeket és pozitív jövõképet látni magad elõtt. A saját életedben akármilyen fájdalmas is arra kell törekedned, hogy a negatív helyzetekbõl kiszabadulj és pozitív örömet jelentõ helyzeteket és kapcsolatokat keress.
Az önismeret 2. útja: Fedezd fel a saját típusodat!
A spirituális iskolák önismereti rendszereit idegen szóval archetípus rendszereknek nevezzük. Az archetípus egy olyan élethelyzetet vagy személyiségtípust jelent, amiben meghatározott módon keresed az életedben a boldogságot és a beteljesülést.
Ilyen archetípus önismereti rendszer az asztrológia tizenkét csillagjegye is. A legtöbb ember tisztában van a saját csillagjegyével és azt is tudja, hogy ez mit jelent a saját életében. Az asztrológiai csillagjegyed egyszerûsített jelentése megmutatja számodra, hogy miként leszel harmonikus a saját életedben.
Egy másik közismert archetípus rendszer a számmisztika, ami az asztrológiához hasonlóan mûködik és utat mutat számodra a saját egyéni energiád megismeréséhez. Minden egyes szám egy meghatározott energetikai töltéssel rendelkezik. Amikor a születési dátumod számait kiolvasod, akkor lényegében a saját energetikai rezgésedet kapod meg, aminek felismerése már az elsõ pillanatban is képes összehangolni téged a saját energiáddal.
2013. április 2., kedd
J. JACOBI.: C.G. JUNG PSZICHOLÓGIÁJA
Jung lélektanát elméleti és gyakorlati részre oszthatjuk.
Az elmélet
- a psziché természete és szerkezete
- a lelki folyamatok és a a dinamika törvényszerűségei
A gyakorlat
Az elméleti megfontolások
alkalmazása , a terápiás folyamat.
Jung számára a lelki ugyanolyan valóságos mint a testi.
Önálló világ amelyet törvények irányítanak, struktúrált, és speciális
eszköztárral rendelkezik.
Jung a pszichét, mint szervet
vizsgálja , amellyel megérthetjük a létező világmindenséget.
Jung tanítására az analitikus pszichológia
elnevezést alkalmazzuk.
A tudat és a tudattalan
A psziché két egymást kiegészítő
szférából áll amelyek tulajdonságaikra nézve ellentétesek egymással.A tudatos
és a tudattalan részből. Az én az ego középen helyezkedik el oly módon h
mindkét területből részesedjen.
A tudattalanban vannak azok a
tartalmak , amelyeket félretettünk, mivel tudatunk egyszerre csak nagyon kevés
tartalmat képes befogadni, , azonban azok bármikor újra a tudatba emelkedhetnek. Itt vannak azok
amiket elfojtunk., mert számunkra kellemetlenek.
Jung ezt a régiót személyes
tudattalannak nevezi .
A kollektív tudattalan pedig az
egész emberiségben közös vonás , és minden egyéni psziché alapját alkotja.
BAGDY EMŐKE . HOGYAN LEHETNÉNK BOLDOGABBAK ?
Ki a boldog ember és hogyan válhatunk azzá ?Mi boldogít és hogyan boldogulunk ?
A fogyasztói világ a az értékvilág központjába az anyagiakat állította.
Paul Sartre azt mondta : aki az anyagi javak birtoklásán , hatalmán át határozza meg identitását az homokvárra épít.
A fogyasztói társadalom hedonisztikus jelszavakkal él, vágyteljesító mohóságot sugall, most azonnal vedd meg legyen meg mindene ne késlekedj ! A média minden csatornája erre erősít rá. Ez az attitűd pusztítóan széttépi az igzaán éltető, boldogsághozó emberei kötelékeket. Növekszik hajszoltság, fokozódik a az egészségromboló stresszeltség., szaporodnak a testi -lelki kapcsolati zavarok, az élet értelmének és a jövőképnek a hiánya az életbúsulás" a depresszió.
Maslow létrehozta az emberi szükségletek egymásra épülő modelljét, amely öt lépcsőból áll. a létfenntartási szükségletek, a biztonság, a szeretet a, a tisztelet, és legfelül az önmegvalósítást.
Synder és Lopez 2002-es tanulmányában azt állítja hogy az optimizmus, az altruizmus, a megbocsátásképesség, a stresszel való megküzdésben a felülemelkedés a humor, valamint a a gyakori és intenzív együttlét azokkal akiket szeretünk, boldogságelőidéző vagy azt fokozó tényező.
A Kaliforniai Egyetemen végzett kutatások alapján a boldogság 50 %a az örökletességnek tulajdonítható, a jó géneknek köszönhető. 10 %-ot képviselnek a környzetei feltételek, és 40 %-ot pedig mi magunk gondozhatjuk, és fordíthatjuk a saját javunkra.
A génkeinkben lehetőslgek szunnyadnak amelyek felébreszthetők és elaltathatók.Pl az ikrek karakterükben , azaz szocilaizációs , nevelési hatások révén különböznek egymástól, nincs okunk félni az örökletességtől.
Milyen a boldog ember ?
1. Fejezzük ki hálánkat köszönetünket annak akit ez megillet.
Keressünk legalább öt olyan dolgot amiért igazán hálásak lehetünk.
2. Gyakoroljuk az optimizmust . Törekedjünk derűre , vidámságra, mosolyogjunk, nevessünk többet mint eddig !
Az optimizmus és pesszimizmus nem velünk született temperamentumvonás, hanem karakterkérdés, azaz a bevésődésnek a szociálisan tanult mintáknak köszönhető. Aki pesszimista annak az egyik szülője legalább az volt, ő pedig ezt eltanulta azonosult vele. Ahogyan azonban megtanultuk , úgy le is nevelhetjük magunkat az aggodalmaskodó, bajokon rágódó viselkedésről.
Már elég általánosan ismertté vált az a tény , hogy a leki problémák megosztása jelentős segítséget ad a bajok elviseléséhez. Ventiláljunk , ne hordozzuk magunkban a sérelmeket, bajokat,mivel ha hallgatunk akkor a testbe belemaró feszültségek sajnálatosan betegségek előidézőivé válhatnak.
A pszichológus vagy más szakember mint professzionális segítő hatékonyan szolgálhatja az egyén lelki egyensúlyát.
A nevetés valóságos áldás az emberei szervezetnek , a kacagás zsigeri kocogás megmasszírozza a beleket , segíti az emésztést. A humoristákat civil lélekgyógyászoknak is nevezhetjük.
3. Ébresszük fel és erősítsük , gyakoroljuk , de tartsuk határok között az altruizmust ! Tegyünk jót másokkal !
A boldogságkutatás szerint a a jó cselekedetek gyakorlása , az adakozás a nagyvonalúság, a saját javakról való lemondás, a másik ember megsegítése bizonyíthatóan fokozza a szubjektív jóllétérzést.
Az adás az adakozás a jó cselekedet akkor boldogságfokozó , ha az adományozó tette önkéntes.
4.Erősítsük szeretetkapcsolatainkat , családi baráti és társas együttléteinket . Élvezzük és műveljük a társas támogatást !
Az ember veleszületetten társas lény a létezés alaptörvénye pedig a a kölcsönös egymásrautaltságról szól.
A valahova tartozás szükséglete olyan mint egy fa gyökérzetének a talaj , be kell kötődni valahova ahhoz, hogy a viharoknak ellent tudjunk állni.
Gary Chapman a kapcsolatainkban gyakorolt szeretetnyelvet öt kategóriába sorolta ./2004/
1. Elismerő, bátorító szavak
2.Együtt töltött minőségi idő
3.Ajándékok
4. Szívességek
5. Testi érintés
5.Tanuljuk meg az ártó stresszekkel , krízisekkel való megküzdésnek a saját magunkban való feldolgozását !
A megküzdésben két fő út lehetséges számunkra .
1. a problémaközpontú megküzdési módszer.--Ezt akkor alkalmazhatjuk ha a probléma az életterünkben van és külső forrása van.Csak a tehetetlenség a gyilkos erő. Ha elkezdünk tenni valamit akkor a folyamat elindítása önmagában is oldja a frusztrációs feszültséget.
2. a felülemelkedési megküzdési módszer --Ha semerre nincs kiút akkor emelkedjünk mentálisan a a helyzet fölé . Ezt a pszichológia /NLP is / új szemléleti helyzetekbe való helyezésnek nevezi./reframing/. Szóba jöhetnek még a spirituális utak,a sport, a hobbik, a zene stb.
Ne felejtsük ami nem öl meg az megerősít! A poszttraumás növekedés azt jelenti , hogy a tragédiákban veszteségekben benne rejlik a meghaladási erő.
A krízis kétesélyes vagy rombol vagy épít, de benne rejlik a változás esélye és ígérete.
Marshall Rosenberg nevéhez fűződik az Erőszakmentes kommunikáció elmélete is amely az egymást tisztelő kommunikáció egyetlen lehetősége.
A szokványos nyelvet sakálnyelvnek nevezte el , feltételezve , hogy a hullaevő állat ellenszenves minden ember számára.
A zsiráfnyelv elnevezés pedig abból származik , hogy a zsiráfnak van az élővilágban a legnagyobb szíve ás jó hosszú nyaka ami lehetővé teszi, hogy magasról nézve emelkedetten tudjon a dolgokra rátekinteni.
6. A megbocsátás képességének gyakorlása , a bűntudatos vagy ellenséges érzések hordozásának megszüntetése.
Az öndestruktív folyamatok . a szervkárosító pszichoszomatikus betegségek tanulmányozása azt tárta fel , hogy a az előidéző okok közt a lelki tényezőknek , főleg a stresszhatásoknak nagy szerepük van.
7. Legyen életcélünk legyünk elkötelezetten motiváltak és reménykedők abban , hogy céljaink megvalósíthatóak.
A tervek és az életcélok különleges hatalmat képviselnek a lelki életben.Aki nem tudja melyik kikötőbe tart annak semmilyen szél sem kedvez.
A hatékony időgazdálkodás és a halogatás elkerülése döntő tényező.
A halogatás ellenszerei
1. szalámi technika --a szalámi egészben nem finom csak vékony szeletekre vágva
2. mérlegmódszer --mi előnyös benne és mi nem ?
3. változtass a kedvezőtlen szokásaidon
8. Élj a jelenben !
A pillanat élvezetének az apró örömök átélésének képességét azért is érdemes gyakorolni , mert ennek birtokában az embernek növekszik az önbizalma , nyitottsága , jóllétérzése. és kevésbé vélik neurotikussá.
9. A testi lelki kapcsolati jóllét triászának fontos tétele a fizikai élénkség, a mozgékonyság, a testi aktivitás.
Törődj testi kondícióddal, tedd részévé a mindennapjaidnak a kedvenc mozgásokat, a fizikai aktivitás valamilyen formáját !A sport hatására az emberi szervezetben endorfin keletkezik , amely jelentős közérzet és kedélyjavulást eredményez.
A fogyasztói világ a az értékvilág központjába az anyagiakat állította.
Paul Sartre azt mondta : aki az anyagi javak birtoklásán , hatalmán át határozza meg identitását az homokvárra épít.
A fogyasztói társadalom hedonisztikus jelszavakkal él, vágyteljesító mohóságot sugall, most azonnal vedd meg legyen meg mindene ne késlekedj ! A média minden csatornája erre erősít rá. Ez az attitűd pusztítóan széttépi az igzaán éltető, boldogsághozó emberei kötelékeket. Növekszik hajszoltság, fokozódik a az egészségromboló stresszeltség., szaporodnak a testi -lelki kapcsolati zavarok, az élet értelmének és a jövőképnek a hiánya az életbúsulás" a depresszió.
Maslow létrehozta az emberi szükségletek egymásra épülő modelljét, amely öt lépcsőból áll. a létfenntartási szükségletek, a biztonság, a szeretet a, a tisztelet, és legfelül az önmegvalósítást.
Synder és Lopez 2002-es tanulmányában azt állítja hogy az optimizmus, az altruizmus, a megbocsátásképesség, a stresszel való megküzdésben a felülemelkedés a humor, valamint a a gyakori és intenzív együttlét azokkal akiket szeretünk, boldogságelőidéző vagy azt fokozó tényező.
A Kaliforniai Egyetemen végzett kutatások alapján a boldogság 50 %a az örökletességnek tulajdonítható, a jó géneknek köszönhető. 10 %-ot képviselnek a környzetei feltételek, és 40 %-ot pedig mi magunk gondozhatjuk, és fordíthatjuk a saját javunkra.
A génkeinkben lehetőslgek szunnyadnak amelyek felébreszthetők és elaltathatók.Pl az ikrek karakterükben , azaz szocilaizációs , nevelési hatások révén különböznek egymástól, nincs okunk félni az örökletességtől.
Milyen a boldog ember ?
1. Fejezzük ki hálánkat köszönetünket annak akit ez megillet.
Keressünk legalább öt olyan dolgot amiért igazán hálásak lehetünk.
2. Gyakoroljuk az optimizmust . Törekedjünk derűre , vidámságra, mosolyogjunk, nevessünk többet mint eddig !
Az optimizmus és pesszimizmus nem velünk született temperamentumvonás, hanem karakterkérdés, azaz a bevésődésnek a szociálisan tanult mintáknak köszönhető. Aki pesszimista annak az egyik szülője legalább az volt, ő pedig ezt eltanulta azonosult vele. Ahogyan azonban megtanultuk , úgy le is nevelhetjük magunkat az aggodalmaskodó, bajokon rágódó viselkedésről.
Már elég általánosan ismertté vált az a tény , hogy a leki problémák megosztása jelentős segítséget ad a bajok elviseléséhez. Ventiláljunk , ne hordozzuk magunkban a sérelmeket, bajokat,mivel ha hallgatunk akkor a testbe belemaró feszültségek sajnálatosan betegségek előidézőivé válhatnak.
A pszichológus vagy más szakember mint professzionális segítő hatékonyan szolgálhatja az egyén lelki egyensúlyát.
A nevetés valóságos áldás az emberei szervezetnek , a kacagás zsigeri kocogás megmasszírozza a beleket , segíti az emésztést. A humoristákat civil lélekgyógyászoknak is nevezhetjük.
3. Ébresszük fel és erősítsük , gyakoroljuk , de tartsuk határok között az altruizmust ! Tegyünk jót másokkal !
A boldogságkutatás szerint a a jó cselekedetek gyakorlása , az adakozás a nagyvonalúság, a saját javakról való lemondás, a másik ember megsegítése bizonyíthatóan fokozza a szubjektív jóllétérzést.
Az adás az adakozás a jó cselekedet akkor boldogságfokozó , ha az adományozó tette önkéntes.
4.Erősítsük szeretetkapcsolatainkat , családi baráti és társas együttléteinket . Élvezzük és műveljük a társas támogatást !
Az ember veleszületetten társas lény a létezés alaptörvénye pedig a a kölcsönös egymásrautaltságról szól.
A valahova tartozás szükséglete olyan mint egy fa gyökérzetének a talaj , be kell kötődni valahova ahhoz, hogy a viharoknak ellent tudjunk állni.
Gary Chapman a kapcsolatainkban gyakorolt szeretetnyelvet öt kategóriába sorolta ./2004/
1. Elismerő, bátorító szavak
2.Együtt töltött minőségi idő
3.Ajándékok
4. Szívességek
5. Testi érintés
5.Tanuljuk meg az ártó stresszekkel , krízisekkel való megküzdésnek a saját magunkban való feldolgozását !
A megküzdésben két fő út lehetséges számunkra .
1. a problémaközpontú megküzdési módszer.--Ezt akkor alkalmazhatjuk ha a probléma az életterünkben van és külső forrása van.Csak a tehetetlenség a gyilkos erő. Ha elkezdünk tenni valamit akkor a folyamat elindítása önmagában is oldja a frusztrációs feszültséget.
2. a felülemelkedési megküzdési módszer --Ha semerre nincs kiút akkor emelkedjünk mentálisan a a helyzet fölé . Ezt a pszichológia /NLP is / új szemléleti helyzetekbe való helyezésnek nevezi./reframing/. Szóba jöhetnek még a spirituális utak,a sport, a hobbik, a zene stb.
Ne felejtsük ami nem öl meg az megerősít! A poszttraumás növekedés azt jelenti , hogy a tragédiákban veszteségekben benne rejlik a meghaladási erő.
A krízis kétesélyes vagy rombol vagy épít, de benne rejlik a változás esélye és ígérete.
Marshall Rosenberg nevéhez fűződik az Erőszakmentes kommunikáció elmélete is amely az egymást tisztelő kommunikáció egyetlen lehetősége.
A szokványos nyelvet sakálnyelvnek nevezte el , feltételezve , hogy a hullaevő állat ellenszenves minden ember számára.
A zsiráfnyelv elnevezés pedig abból származik , hogy a zsiráfnak van az élővilágban a legnagyobb szíve ás jó hosszú nyaka ami lehetővé teszi, hogy magasról nézve emelkedetten tudjon a dolgokra rátekinteni.
6. A megbocsátás képességének gyakorlása , a bűntudatos vagy ellenséges érzések hordozásának megszüntetése.
Az öndestruktív folyamatok . a szervkárosító pszichoszomatikus betegségek tanulmányozása azt tárta fel , hogy a az előidéző okok közt a lelki tényezőknek , főleg a stresszhatásoknak nagy szerepük van.
7. Legyen életcélünk legyünk elkötelezetten motiváltak és reménykedők abban , hogy céljaink megvalósíthatóak.
A tervek és az életcélok különleges hatalmat képviselnek a lelki életben.Aki nem tudja melyik kikötőbe tart annak semmilyen szél sem kedvez.
A hatékony időgazdálkodás és a halogatás elkerülése döntő tényező.
A halogatás ellenszerei
1. szalámi technika --a szalámi egészben nem finom csak vékony szeletekre vágva
2. mérlegmódszer --mi előnyös benne és mi nem ?
3. változtass a kedvezőtlen szokásaidon
8. Élj a jelenben !
A pillanat élvezetének az apró örömök átélésének képességét azért is érdemes gyakorolni , mert ennek birtokában az embernek növekszik az önbizalma , nyitottsága , jóllétérzése. és kevésbé vélik neurotikussá.
9. A testi lelki kapcsolati jóllét triászának fontos tétele a fizikai élénkség, a mozgékonyság, a testi aktivitás.
Törődj testi kondícióddal, tedd részévé a mindennapjaidnak a kedvenc mozgásokat, a fizikai aktivitás valamilyen formáját !A sport hatására az emberi szervezetben endorfin keletkezik , amely jelentős közérzet és kedélyjavulást eredményez.
2013. április 1., hétfő
Ayurvéda
Forrás : ayurvéda.hu
Mi is pontosan az Ayurveda?Dióhéjban India 5000 éves gyógyászati rendszeréről
Az Ayurveda India 5000 éves gyógyászati rendszere, az indiai szubkontinens területén élő népek ősi kultúrájának, a védikus civilizációnak egy a mai napig élő és működő hagyatéka.
Szó szerinti fordításban az Ayurveda az „Élet Tudománya”, ahol az ayur az életet, a véda pedig a teljes, tökéletes tudást jelenti. Az Ayurvedát nevezik az „Orvostudományok Anyjának” is, mivel egyetemes elvei az évezredek folyamán szinte valamennyi főbb gyógyászati rendszer alapjává váltak.
Az Ayurveda ősi tudásából merített már az i.e. 4-5. században Hippokratész, majd az i.e. 1. században a kínai gyógyítók (akupunktúra), a 7. században pedig Harun Al Rasid és más arab orvosok, de buddhista szerzetesek közreműködésével az ayurvedikus tudás az i.e. 6. századtól kezdve eljutott Tibetbe, Mongóliába, Koreába és Srí Lankára is, valamint az ókori egyiptomi kultúra gyógyászatára is nagy hatással volt. Az Ayurveda gyógyászati rendszernek a modern kor orvosai, a nyugati (allopatikus) gyógyászat számára is van mondanivalója. Az ősi ayurvedikus szövegekben leírt gondolatok és módszerek fontos kiegészítésként szolgálhatnak a modern, nyugati orvostudomány továbbfejlesztéséhez is. Megismerésük rendkívüli jelentőségű az egészségmegőrzés és a legkülönbözőbb betegségek hatékony gyógyítása és utókezelése szempontjából.
Az Ayurveda évezredekig az indiai szubkontinens népeinek egyetlen gyógyászati rendszere volt, de még manapság is – amikor a nyugati, allopatikus gyógyászati rendszer is jelen van Indiában – az indiai lakosság közel 80 százalékát elsősorban ayurvedikus módszerekkel kezelik. Habár az India történelmében egymást követő mozlim majd brit fennhatóság és gyarmatosítás idején ez a tudásrendszer időről-időre megrekedt a fejlődésben, mindig túlélte ezeket a nehéz időszakokat, és eszméinek újabb és újabb virágkorai köszöntöttek be. Az ayurveda gyógyászat jelenleg is épp egy ilyen virágkorát, újjászületését, újrafelfedezését éli, nem csupán szülőhazájában, hanem a világ más tájain is.
A nyugati országokban élő emberek körében az utóbbi évtizedekben egyre népszerűbbekké váltak azok az ősi, természetes alapanyagokat alkalmazó gyógyászati rendszerek, amelyeknek a módszereit tőlünk távol eső földrészeken a mai napig igen széles körben alkalmaznak. E gyógyászati rendszerek fennmaradását ugyanis a közhiedelemmel ellentétben nem elsősorban az indokolta, hogy sok helyen a lakosságnak nincs pénze a modern, nyugati fejlesztésű gyógyszerek megvásárlására, hanem azok az évezredes tapasztalatok, amelyek igazolják a régi időkben élt emberek bölcsességét, nagyszerű meglátásait, igen kifinomult ismeretanyagát, módszereik rendkívüli hatékonyságát, és természetközeliségét. Az egyik ilyen, az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb odafigyelést és egyre több elismerést kapott gyógyászati rendszer éppen az Ayurveda.
Az Ayurveda ma egyike a világ három legnagyobb gyógyászati rendszerének (a kínai és a nyugati, allopatikus orvoslás mellett). Holisztikus orvoslási rendszer, vagyis az embert és a többi élőlényt úgy kezeli, mint egy nagy egész, az univerzum egy kicsi részét, ugyanakkor egy önmagában is teljes egységet – egy kis mikrokozmoszt a nagy makrokozmoszon belül, amelyek folyamatos kölcsönhatásban, interakcióban állnak egymással, vagyis az egyik működése (vagy az abban keletkezett zavar) hatással van a másik működésére is. Holisztikus szemléletmódjához tartozik az is, hogy az Ayurveda nem kizárólag a test épségét és egészségét tartja szem előtt, hanem a lélekét és az elméét is, hiszen a kezeletlen lelki problémák előbb-utóbb megbetegíthetik a fizikai testet is.
Bár az Ayurvedának igen kifinomult módszerei vannak a legkülönbözőbb betegségek gyógyítására és utókezelésére, mégis elsősorban a betegségmegelőzést, vagyis az egészségmegőrzést tartja szem előtt – hiszen sokkal könnyebb és jobb valamit megelőzni, mint a már kialakult (és esetleg krónikussá vált) problémát kezelni. Az Ayurveda azt vallja, hogy testünk minden porcikájára folyamatos figyelmet kellene fordítanunk még akkor is, ha az éppen tökéletesen egészséges, hiszen csak így őrizhetjük meg hosszú távon egyes szerveink és egész szervezetünk egészségét és épségét.
Az Ayurveda igen nagy hangsúlyt fektet az egyéni adottságokra-különbözőségekre. Az embereket testi és lelki tulajdonságaik, érzelmi beállítottságuk, mentalitásuk alapján különböző (test)típusokba sorolja, és ennek megfelelően egyénre szabott kezelési módokat, táplálkozási és életmódbeli tanácsokat dolgoz ki számukra. Az ayurvedikus kezeléseket vagy tanácsadást minden esetben egy hosszabb, az egyén életvitelének számos területére kiterjedő beszélgetés és állapotfelmérés előzi meg, pontosan abból a célból, hogy amennyire csak lehet, egyénre szabottan történjenek a kezelések. Az ayurveda orvosok kiválasztásánál pedig manapság is elsőszámú szempont az erkölcsösség és az elhivatottság megléte: csak az válhat elismert ayurveda gyógyítóvá, aki nem az anyagi javak felhalmozására, hanem embertársai megsegítésére használja fel az ősi tudást.
Az Ayurveda gyógyászati rendszer tanításait az emberi élet és létezés valamennyi területére, dimenziójára és periódusára kiterjedően fogalmazta meg a kisgyermekkortól egészen az időskorig bezárólag. Eszméinek és módszereinek a célja a hosszú és egészséges életút megteremtése minden ember számára, amely lehetővé teszi a szellemi fejlődést, az anyatermészettel, az univerzummal és önmagunkkal való összhang megteremtését és megőrzését. Ily módon az Ayurveda nem csupán egy gyógyászati rendszer, hanem egy komplett életfilozófia, amelynek segítségével megteremthető a fizikai, a lelki, a mentális és az érzelmi egyensúly és egészség, vagyis a holisztikus, mindent átfogó és magában foglaló egészség.
|
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)