2013. április 2., kedd

BAGDY EMŐKE . HOGYAN LEHETNÉNK BOLDOGABBAK ?

Ki a boldog ember és hogyan válhatunk azzá ?Mi boldogít és hogyan boldogulunk ?

A fogyasztói világ a az értékvilág központjába az anyagiakat állította.
Paul Sartre azt mondta : aki az anyagi javak birtoklásán , hatalmán át határozza meg identitását az homokvárra épít.
A fogyasztói társadalom hedonisztikus jelszavakkal él, vágyteljesító mohóságot sugall, most azonnal vedd meg legyen meg mindene ne késlekedj ! A média minden csatornája erre erősít rá. Ez az attitűd pusztítóan széttépi az igzaán éltető, boldogsághozó emberei kötelékeket. Növekszik hajszoltság, fokozódik a az egészségromboló stresszeltség., szaporodnak a testi -lelki kapcsolati zavarok, az élet értelmének és a jövőképnek a hiánya az életbúsulás" a depresszió.
Maslow létrehozta az emberi szükségletek egymásra épülő modelljét, amely öt lépcsőból áll. a létfenntartási szükségletek, a biztonság, a szeretet a, a tisztelet,  és legfelül az önmegvalósítást.
Synder és Lopez 2002-es tanulmányában azt állítja hogy az optimizmus, az altruizmus, a megbocsátásképesség, a stresszel való megküzdésben a felülemelkedés a humor, valamint a a gyakori és intenzív együttlét azokkal  akiket szeretünk, boldogságelőidéző vagy azt fokozó tényező.
A Kaliforniai Egyetemen  végzett kutatások alapján a boldogság 50 %a az örökletességnek tulajdonítható, a jó géneknek köszönhető. 10 %-ot képviselnek a környzetei feltételek, és 40 %-ot  pedig mi magunk gondozhatjuk, és fordíthatjuk a  saját javunkra.
A génkeinkben lehetőslgek szunnyadnak amelyek felébreszthetők és elaltathatók.Pl az ikrek karakterükben , azaz szocilaizációs , nevelési hatások révén különböznek egymástól, nincs okunk félni az örökletességtől.

Milyen a boldog  ember ?

1. Fejezzük ki hálánkat köszönetünket annak akit ez megillet.
  Keressünk legalább öt olyan dolgot amiért igazán hálásak lehetünk.

2. Gyakoroljuk az optimizmust . Törekedjünk derűre , vidámságra, mosolyogjunk, nevessünk többet mint eddig !

Az optimizmus és pesszimizmus nem  velünk született temperamentumvonás, hanem karakterkérdés, azaz a bevésődésnek a szociálisan tanult mintáknak köszönhető. Aki pesszimista annak az egyik szülője legalább az volt, ő pedig ezt eltanulta azonosult vele. Ahogyan azonban megtanultuk , úgy le is nevelhetjük magunkat az aggodalmaskodó, bajokon rágódó viselkedésről.

Már elég általánosan ismertté vált az a tény , hogy a leki problémák megosztása jelentős segítséget ad a bajok elviseléséhez. Ventiláljunk , ne hordozzuk magunkban a sérelmeket, bajokat,mivel ha hallgatunk akkor a testbe belemaró feszültségek sajnálatosan  betegségek előidézőivé  válhatnak.
A pszichológus vagy  más szakember mint professzionális segítő hatékonyan szolgálhatja az egyén lelki egyensúlyát.

A nevetés valóságos áldás az emberei szervezetnek , a kacagás zsigeri kocogás megmasszírozza a beleket , segíti az emésztést. A humoristákat civil lélekgyógyászoknak is nevezhetjük.

3. Ébresszük fel és erősítsük , gyakoroljuk , de tartsuk határok között az altruizmust ! Tegyünk jót másokkal !
A boldogságkutatás szerint a a jó cselekedetek gyakorlása , az adakozás a nagyvonalúság, a saját javakról való lemondás, a másik ember megsegítése bizonyíthatóan fokozza a szubjektív jóllétérzést.
Az adás az adakozás  a jó cselekedet akkor boldogságfokozó , ha az adományozó tette önkéntes.

4.Erősítsük szeretetkapcsolatainkat , családi baráti és társas együttléteinket . Élvezzük és műveljük a társas támogatást ! 
Az ember veleszületetten társas lény a létezés alaptörvénye pedig a a kölcsönös egymásrautaltságról szól.
A valahova tartozás szükséglete olyan mint egy fa gyökérzetének a talaj , be kell kötődni valahova ahhoz, hogy a viharoknak ellent tudjunk állni.

Gary Chapman a kapcsolatainkban gyakorolt szeretetnyelvet öt kategóriába sorolta ./2004/
1. Elismerő, bátorító szavak
2.Együtt töltött minőségi idő
3.Ajándékok
4. Szívességek
5. Testi érintés

5.Tanuljuk meg az ártó stresszekkel , krízisekkel való megküzdésnek  a saját magunkban való feldolgozását !
A megküzdésben két fő út lehetséges számunkra .

1. a problémaközpontú megküzdési módszer.--Ezt akkor alkalmazhatjuk ha a probléma az életterünkben van és külső forrása van.Csak a tehetetlenség a gyilkos  erő. Ha elkezdünk tenni valamit akkor a folyamat elindítása önmagában is oldja a frusztrációs feszültséget.
2. a felülemelkedési megküzdési módszer --Ha semerre nincs kiút akkor emelkedjünk mentálisan a a helyzet fölé . Ezt a pszichológia /NLP  is / új szemléleti helyzetekbe való helyezésnek nevezi./reframing/. Szóba jöhetnek még a spirituális utak,a sport, a hobbik, a zene stb.

Ne felejtsük ami nem öl meg az megerősít! A poszttraumás növekedés azt jelenti , hogy a tragédiákban veszteségekben benne rejlik a meghaladási erő.
A krízis kétesélyes vagy rombol vagy épít, de benne rejlik a változás esélye és ígérete.

Marshall Rosenberg nevéhez fűződik az Erőszakmentes kommunikáció elmélete is amely az egymást tisztelő kommunikáció egyetlen lehetősége.
A szokványos nyelvet  sakálnyelvnek nevezte el , feltételezve , hogy a hullaevő állat ellenszenves minden ember számára.
A zsiráfnyelv elnevezés pedig abból származik , hogy a zsiráfnak van az élővilágban a legnagyobb szíve ás jó hosszú nyaka ami lehetővé teszi, hogy magasról nézve emelkedetten tudjon a dolgokra rátekinteni.

6. A megbocsátás képességének gyakorlása , a bűntudatos vagy ellenséges érzések hordozásának megszüntetése. 

Az öndestruktív folyamatok . a szervkárosító pszichoszomatikus betegségek  tanulmányozása azt tárta fel , hogy a az előidéző okok közt a lelki tényezőknek , főleg a stresszhatásoknak nagy szerepük van.

7. Legyen életcélünk legyünk elkötelezetten motiváltak és reménykedők abban , hogy céljaink megvalósíthatóak.

A tervek és az életcélok különleges hatalmat képviselnek a lelki életben.Aki nem tudja melyik kikötőbe tart annak semmilyen  szél sem kedvez.

A hatékony időgazdálkodás és a  halogatás elkerülése döntő tényező.

A halogatás ellenszerei

1. szalámi technika --a szalámi egészben nem finom csak vékony szeletekre vágva
2. mérlegmódszer --mi előnyös benne és mi nem ?
3. változtass a kedvezőtlen szokásaidon

8. Élj a jelenben ! 

A pillanat élvezetének az apró örömök átélésének képességét azért is érdemes gyakorolni , mert ennek birtokában az embernek növekszik az önbizalma , nyitottsága , jóllétérzése. és kevésbé vélik neurotikussá.

9. A testi lelki kapcsolati jóllét triászának fontos tétele a fizikai élénkség, a mozgékonyság, a testi aktivitás.

Törődj testi kondícióddal, tedd részévé a mindennapjaidnak  a kedvenc mozgásokat, a fizikai aktivitás valamilyen formáját !A sport hatására az emberi szervezetben endorfin keletkezik , amely  jelentős közérzet és kedélyjavulást eredményez.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése