2013. február 1., péntek

BAGDY EMŐKE : PSZICHOFITTNESS

 A stressz és megküzdési stratégiáink

A stressz kifejezés amelyet  valójában Selye János nevéhez kötünk már a 17. században megszületett . Sokféleképpen értelmezhető sokarcú jelenség.
Négy elemet tartalmaz
1.Az okozó , külső vagy belső tényező
2. A helyzetekre vonatkozó valamiféle értékelés
3. Megküzdési folyamatok
4. A folyamatok hatása , eredménye

Ha a stresszhatás tartóssá válik akkor a stressz pszichoszomatikus betegségekhez vezethet. A lelki vészhelyzetek és károsítók az első helyen állnak. , de az egyéb idegfeszültségek, lelki zavarok, bizonytalanság, cél és -értelem nélküliség is súlyos zavart okoznak.
A legnagyobb veszélyt a sorozatos mindennapos bosszúságok , kellemetlenségek, kudarcok, sérelmek jelentik. ha úgy gondolnánk , hogy csak az élet sorsdöntő eseményeitől kell tartanunk , azok a súlyos megbetegítő stresszek akkor tévedtünk.
A Harvard egyetem pszichoszomatikus specialistája , Silvermann szerint  a legveszedelmesebb , potenciális  megbetegítő stresszek a   megoldatlan lelkiállapotok,  a tartósan hordozott negatív érzelmek,  a harag a neheztelés, a gyűlölet  a bűntudat.

Megküzdési stílusok

A problémaközpontú megküzdés  során kétféle lehetőség áll a rendelkezésünkre:
1. a közvetlen cselekvés a  legegyszerűbb megoldás
2. lehet azonban   hogy  a probléma súlyossága  miatt célszerű kis lépésekben haladni ill a mammut feldarabolása nevű módszert választani , ha a feladat óriásként magasodik fölénk.

Érzelemközpontú megküzdés leggyakoribb lépése az érzelmek szabad megnyilvánítása, szellőztetése. Ha ez a másik toleranciájához is igazodik akkor igen nagy segítséggé válhat, ventillációs hatása segít a feszültség elvezetésében. Bármekkora a baj amivel küzdünk ha felkeressük barátainkat , ha elfoglaljuk magunkat valamilyen kedvelt dologgal máris megkönnyebbülést érzünk.

Az Én saját egyensúlyát is védi ezeket énvédő mechanizmusoknak nevezzük.
Regresszió --olyan folyamat amellyel a megküzdhetetlen helyzetből visszavonulunk, vagy visszaesünk egy korábbi életszakaszban ránk jellemző viselkedésmódhoz. Ez lehet erőgyűjtő , sorsunkat rendező visszavonulás is az újabb erőbevetés előtt.
A tagadás a regresszióhoz hasonlóan általános gyakori elhárítás. A gyermeki dac is ilyen szembefordulás a környezettel.
Az elfojtás megszabadulási mód, az adott dolog, vágy , gondolat érzés elfelejtése.
Az áttolást vagy átvitelt agressziós feszültségünk csökkentésére használhatjuk.

Mindannyian arra vágyunk , hogy a konfliktusokkal való küzdelemben felülkerekedhessünk , a gyötrő helyzet uraivá válhassunk, megőrizve lelki egyensúlyunkat , egészségesek maradhassunk.
A stresszhelyzet kevésbé szövődményes , nem károsít , nem betegít meg , ha helyzet fölött kontrollt szerezhetünk, ha látjuk az alagút végét, van a helyzetnek egy bizonyos kiszámíthatósága, és képesek vagyunk a helyzet befolyásolhatóságának , értelmének hitét, belső meggyőződését kialakítani.
A stresszhelyzet akkor a legveszélyesebb ha nem látszik a szabadulás. Az ember számára olykor a kontrollálhatóság hite is elegendő és a biztos rossz is elviselhetőbb mint a bizonytalanság.

Az önsegítés lehetőségei 

Szánjuk rá magunkat a változtatásra ! 



Van mit változtatnunk annak érdekében ,hogy ügyesen bánjunk a stresszhelyzetekkel. Soha nem tudunk senkit alapjaiban megváltoztatni csak saját magunkat !
Ha változtatni akarunk akkor nem szabad várni ! Legjobb azzal kezdeni, hogy mihez fognék ha már csak bizonyos idő állna rendelkezésemre ?

Mit tegyünk , hogy megőrizzük egészségünket és ne fogjon rajtunk a stressz , legyen hatékony védekező módszerünk és megvédhessük lelki egészségünket ?
1. Szervezetünket a   tudatosan alakítható gondolatok útján helyesen tájékoztassuk.
A tudati  dimenzióban  teljesen szabadok vagyunk . Minden helyzethez személyhez, eseményhez magunk választjuk meg a viszonyunkat, beállítódásunkat.
2. Kíméljük a szervezetünket az idegen anyagoktól , kémiai szerektől való felesleges terheléstől.
3. Rendszeresen testi kondicionáló és relaxációs lelki lazító önerősítő tréninggel segítjük elő a természetes egyensúly helyreállítását. Minden élő szervezet képes belső egyensúlyának visszaállítására ez a homeosztázis.

Változtassuk meg gondolkodásunkat, használjuk fel a képzelet erejét ! 

Az elképzelés kormányozza a világot " -mondotta Napóleon.Sikerembereket kérdezve az eredményeik titkairól , gyakran kiderül , hogy ,már gyermekkorukban megvolt az elképzelésük arról milyen lesz az életük és fantáziájukban látták magukat sikereik csúcsán. A gondolat hatalma-/ gondolat elképzelése , megvalósítása / önszuggesztív úton fejti ki  hatását teljes valónkon.


Segítsünk magunknak a szemléletmód alakításával !

Ki kellene talán cserélni szemüvegünket amellyel a világot látjuk ? Kétségtelen , hogy szemléletbeli megrögzöttségeink sok baj forrásai. A vonatkoztatási kereteket megszoktuk ez ad biztonságot. 
Minden lehet másképpen is. Az ok és következmény nem azonosak . A jövőre irányulásban beállítódásaink és elvárásaink éppúgy módosíthatók ahogy  a komputer softverje.. Ez csak rajtunk múlik.
Banális de ki kell mondanunk csak ma tudunk élni. Ehhez kell az erő, s h ezt akár a múlt feletti töprengéssel, akár a jövő miatti aggódással feléljük, szétforgácsoljuk, nem marad időnk a mai nap teendőire , örömeire. 

Tégy jót, segíts másokon , a nyereséged sokszoros ! 

A saját érdekeken túlmutató viselkedésben /altruista magatartás / benne rejlős szeretet  vagy akár a másikért lelkesülő érzések mindenesetre a leghatékonyabb immunserkentőnek látszanak , míg az ellenségesség vagy annak észlelése , látványa bumeráng effektus gyanánt , a saját ellenségünkké képes válni. 

Önsegítő kincseink : kacagás, kocogás, humor, vicc, pozitív gondolkodás 

Szemléletmódunk, beállítódásaink, attitűdünk, gondolkodásunk és ennek megfelelő elvárásaink döntő módom határozzák meg meg az életünk minőségét, egészségünket, küzdőképességünket, lelki erőnket, testi erőnlétünket.Nincs a világon se jó se rossz a gondolat teszi azzá -üzeni Shakespeare. 
Szent Ágoston tételében a hegyeket is megmozgató hit erejére az önmeggyőzés hatalmára,  a csodák szinte ésszerű magyarázatára lelhetünk rá.
Állítsuk be magunkat a jó elvárására , sikerre, bizakodásra, pozitív  érzéseink kimondására ,  a szép észrevételére, a jelen mély átélésére, a humorra  a belső mosoly állapotára. 
Azt a gondolkodásmódot amelyben a kedvezőtlen tények ellenére , a bekövetkező jó elvárására van irányozva , pozitív gondolkodásnak nevezzük. Többnyire szülői , családi minták alapján tanulunk meg világszemléletet, ítéleteket , viselkedésmódokat. S ahogyan a kedvezőtlen programozás bekövetkezhetett , úgy az átnevelés lehetőség is a kezünkben van.Az első lépés a nevetés , a derű a humorképesség kibontakoztatása. 
Nevetni jó és hasznos. A humor és a vicc ártalmas feszültségeket fordít át és tesz pozitívvá. Ennek kutatásával  már egy új tudományág a gelontológia is foglalkozik. 
A második lépés a gondolatstop tréning. valahányszor észrevesszük, hogy negatív beállítódással, a helyzet túl dramatikus megítélésével hibáztunk, mondjuk magunknak hogy stop ! 

Leghatékonyabb segítségünk  a relaxáció : út a belső mélységekhez 

A relaxáció feladata hogy társalogjunk a szervezetünkkel. Ez egy ősi és lehetséges képessége az embernek. A modern tudományos eredmények  az utóbbbi évtizedekben tárták elénk a bizonyítékokat arról, hogy  a vegetatív idegrendszer mégiscsak elérhető a tudatos emberi szándék felől. Csakhogy ez nem az akarat bevetésével , hanem ősi és különleges utakon , mindenekelőtt a képi és elképzeléses lelki úton a módosult tudatállapot révén érhető el. 

Bagdy Emőke : Pszihofittness /Viva Natura Tv /
http://www.vntv.hu/vivanaturavideo.php?vid=daea2939f

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése