2013. február 3., vasárnap

Módosult tudatállapotok

Bagdy Emőke írása alapján

A jobb agyfélteke nem tud  beszélni de érti a hasonlatokat . Konkrétan és szó szerint fogja fel a az üzeneteket , de nincs térérzéke és időtudata.Ami fenn az lenn a jobb agyféltekének minden egy. Úgy rakja össze tapasztalatokat, bármikor is éltük át , hogy a hasonló érzelmi töltésűek egy energiakapcsolási körbe kerüljenek.
Az átélések érzelemdús emlékeit a jobb agyfélteke az érzelmi jelentések hasonlósága szerint egymáshoz kapcsolja ez a képi absztrakció, vagy sűrítés.  másképp ezeket szimbólumoknak is  nevezzük.Ebből csinál magyarázatot a bal agyfélteke.
A képi elképzeléses gondolkodás ősibb jobb agyféltekei módjára a testünk is fogékonyan reagál azonnal érzékeli azt ami szemléletes , valószerű és érzékletes.
Az önszuggesztió pl. a mindig az elképzelés --érzelmileg áthevített --tartalmai  révén tud  érvényesülni , mivel a jobb agyféltekei üzenet akadálymentesen eljut a test megfelelő részéhez.

Képszerű megjelenítést , személetes elképzelést , azaz vizualizációt mindannyian használunk , akár akarjuk akár nem. Minél magasabb az érzelmi, indulati hőfokunk , a belső feszültségünk annál több a fantáziakép.
Öntudatlan vizualizációink az álmaink is.

Létezik tehát egy rendkívüli gazdag belső világunk , belső énünk, amely a tudatos alatt működik. Ezért tudatalattinak is hívjuk. Olyan varázserővel rendelkezik, amely  a mélységek felé való ajtónyitás és alászállás titkát is a kezében tartja, lelki labirintusainknak  ismerője.

Megszokott tudatállapotban , hétköznapi éberségben a mélységek felé vezető kaput csak a stresszek nyitogatják, mert azok pillanatnyilag hévvel fűtenek fel.
Az ősi kultúrák embere azonban tudta , hogy milyen feltételei vannak a mélységek titkaihoz való hozzáférhetőségnek. Az évezredeken át fennmaradó módszerek tovább éltették az ősi tudást.
Ilyenek pl a jóga, a különböző, meditációs és imaginációs eljárások. .
Módosult tudatállapotokon alapulnak a sámánisztikus gyógyítások , az ókori görög orvoslás szent helyein zajló egykori varászlatos gyógyítások is melyek a hipnózis módszerének ősei.

Tehát a testi lelki önbefolyásolás hatalmat is adhat az embernek.
Kulcsa a belső koncentráció, amelyet különleges ún. módosult tudatállapotok segítségével érhetünk el. Ilyen állapotokban a gondolatból testi valóság lesz.

Ezt minél többször ismételjük annál jobban bevésődik az a képesség , h szabadon társalogjunk a tudat mélyével.


A három titok

1. A figyelem összpontosulásának engedése az akarat mellőzésével


Ahogyan a szétszórt napsugarakat a lencse összefogja , úgy tereli össze szellemi erőnket és figyelmünk szétszórt sugarait a megengedő összpontosítás.Ez a laza terelés egyszerre csak egy dolgot enged a tudatunkba. A testi passzivitás segíti a a nyugalmi állapot létrejöttét. Ezt nevezzük passzív koncentrációnak.
Ez a lelki tartás valamennyi meditációs eljárás alapja. Először kiüresitjük a tudatot , elérjük  a belső csendet . Ezt követően felvesszük az egyetlen kiválasztott  gondolatot vagy kérdést. . hagyjuk ahogy az képi érzékletes módon megtestesüljön.
A megvilágosodás is innen  ered, ez a felvillanásszerűen  megjelenő megértésre vonatkozik.

Az imaginációs módszerek is a passzív koncentrációval dolgoznak. Imaginálni az jelenti, hogy hagyni a belső képet az álomhoz hasonlóan felbukkanni, ill bevonni a tudatba egy képet, elképzelést , azaz bizonyos lelki átalakító folyamatokat végezni. /megváltoztatni, átrendezni /Ezt aktív imaginációnak nevezte Jung a svájci lélekgyógyász.
Ez a titkos passzív koncentráció nem  más mint a a bal agyféltekei tudós énünk elhallgattatása , a jobb agyféltekei feltaláló, intuitív képekkel gondolkozó , zseniális , gyermeki énünk aktivitásának felkeltése és dolgoztatása.

2.A módosult tudatállapot 

A bal agyfélteke kevésbé aktív működését úgy érhetjük el , hogy a tudatállapotot módosítjuk az éberségtől lefelé az alvás irányába.
Népszerűen a relaxált állapotot alfa állapotnak is szokták nevezni.
Hogyan indíthatjuk el a  nyugodt belső tartás és az alfa állapot létrehozását ? A lehető legkényelmesebb ülő Buddha pózban vagy fekve hagyjuk izmainkat ellazulni. Az izomtónus lazulása az agyi altató rendszer fontos üzenete. ez a megnyugváshoz vezet.
Ha alkalmilag ellazítjuk izmainkat ezzel megpihentetjük szervezetünket. Ezt relaxációs válasznak is nevezik. Itt kedvezően alakul a hormonelválasztás és  a cukorszint is.

3.Rendszeres gyakorlás tréning

Az ismétlés gyakorlás, bevésés, minden tanulás folyamat kulcsa . Rendszeressé kell tenni a közeledést, hogy a kapcsolat kiépüljön a tudatos és  tudatalatti rendszerek között, igy a gondolat ne csupán eljuthasson céljához, hanem maradandó, kedvező átalakulást hozzon a szervezeti működésekben.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése